środa, 18 października 2017

Telewizja z filmami z wesel - historia Wedding TV

Jedną z największych zalet Internetu w porównaniu do telewizji jest wolność wyboru. Sam decyduję, co chcę oglądać, w jakiej godzinie i jak często. Nie jestem zdany na łaskę (lub niełaskę) dyrektora programowego tej czy innej stacji. Z tego względu nierzadko mówi się, że kiedyś Youtube emitowano raz w tygodniu – pod postacią Śmiechu warte. Ten program rozrywkowy pokazywano jednak na telewizyjnej Jedynce i w czasach świetności cieszył się uznaniem widzów. Z tego względu mało kto pamięta, że popularne dzisiaj w sieci filmy z wesel, oczepin czy nocy poślubnych dawno temu pokazywano w tematycznej stacji telewizyjnej zanim to było jeszcze modne. Poznajcie Wedding TV.

Początki


Pomysł na kanał przywędrował do nas z Wielkiej Brytanii. To właśnie tam firma Creamdove Limited uruchomiła stację 4 grudnia 2006 roku. Nasza, polska wersja językowa wystartowała kilka miesięcy później – 19 lutego 2007 roku. Marc Conneely, dyrektor generalny, uzasadniał potrzebę istnienia Wedding TV dynamicznie rozwijającym się rynkiem ślubnym oraz rosnącą liczbą małżeństw. Odbiorcy mieli zapoznać się m.in. z audycjami o wszystkich etapach relacji międzyludzkich czy z różnymi zwyczajami weselnymi na świecie. Kanał zadebiutował na platformie Cyfrowy Polsat (cóż, jaka platforma, takie stacje na wyłączność).

Źródło: tvpolsat.info
W rzeczywistości nie było tak różowo (pomimo mnogości tej barwy w oprawie graficznej). Moim zdaniem Wedding TV było zwyczajnym kanałem powtórkowym jakich wiele w owym czasie istniało. Jakość techniczna stacji nie powalała, a filmy z wesel ocierały się o VHS z lat 90. A może taki styl sobie ukochała młoda para…

O weselach na okrągło


Głównym gwoździem programu była oczywiście audycja z weselami widzów. Nazywała się „Nasz wielki dzień” i zgodnie z opisem ze strony tv.pl to program, w którym Wedding TV towarzyszy młodej parze w najważniejszym dniu podczas przygotowań, ceremonii oraz wesela. Rodzina oraz przyjaciele wspominają zabawne i romantyczne historie, które przytrafiły się narzeczonym. W końcowym okresie istnienia stacji wypełniano tym całą ramówkę. Nie pamiętam, czy stacja otrzymywała materiał wideo od widzów, czy rzeczywiście stacja wysyłała ekipę do realizacji planu zdjęciowego. Jak przystało na stację o klimatach ślubnych, emitowano także weselną listę przebojów - „Weselną listę przebojów” (bardzo kreatywne).
Ślad po Wedding TV pozostał na Kafeterii
Wedding TV nie podbił serc widzów. Oglądalność tego kanału była bardzo niska. Brytyjska wersja (wg Broadcasters’ Audience Research Board) w listopadzie 2012 roku miała udziały w rynku na zaszczytnym poziomie ~0%. W Polsce nie było dużo lepiej – w październiku 2013 roku kanał wykroił sobie 0,02% udziału w rynku (za Nielsen Audience Measurement).

Początek końca


31 stycznia 2013 roku na transponderze platformy cyfrowej Cyfrowy Polsat doszło do uruchomienia kopii Wedding TV. Przez moment można było odebrać dwie wersje stacji z dwoma różnymi ramówkami i różnymi oprawami graficznymi! Kopia zastąpiła oryginalny przekaz po kilku godzinach wspólnego nadawania. Cyfrowy Polsat jeszcze się w tej historii pojawi.

Maj 2013 roku musiał być burzliwym czasem dla nadawcy. 21 maja 2013 roku brytyjska wersja zakończyła nadawanie. Dzień wcześniej, bo 20 maja 2013 roku w Polsce nastąpił rebranding. Wedding TV została zastąpiona przez Telewizję Love, a ramówkę miały wypełnić m.in. programy tworzone przez Wirtualną Polskę. Stację nadawała 1 Plus 1 Equals 10 Ltd., która zastąpiła w tej roli Creamdove Limited.
Screenshot z Telewizji Love. Źródło: satkurier.pl

Oryginał jest tylko jeden


20 listopada 2013 roku Cyfrowy Polsat wstrzymał transmisję Telewizji Love. Nadawca kanału nie wiedział o planach zakończenia emisji. Rzeczniczka Cyfrowego Polsatu wskazała, że przyczyny takiej decyzji leżą wyłącznie po stronie 1 Plus 1 Equals 10 Ltd., a platforma cyfrowa w niedalekiej przyszłości zaoferuje podobny kanał. Telewizja Love wróciła do niektórych sieci kablowych po około miesiącu.

2 kwietnia 2014 roku w Cyfrowym Polsacie pojawiła się stacja… Love. Przekaz nadawała Coralcove Limited powiązana ze znaną nam Creamdove Limited i wykorzystywała logo zbliżone do Telewizji Love. Według szefa spółki Coralcove Limited, tylko Love nadaje legalnie, gdyż dawny pracownik Wedding TV przywłaszczył sobie część nośników z programami. Według 1 Plus 1 Equals 10 Ltd. tylko Telewizja Love ma prawo nadawać, gdyż to ta spółka jest właścicielem zastrzeżonego znaku towarowego.Spór został zakończony jesienią 2014 roku, kiedy Ofcom (brytyjski koncesjodawca) uchylił licencję na nadawanie stacji Love. Kanał zniknął z oferty Cyfrowego Polsatu 6 listopada. Od tego czasu w wybranych sieciach kablowych jest dostępna wyłącznie Telewizja Love nadawana przez 1 Plus 1 Equals 10 Ltd.

Historia Wedding TV pokazuje, że w miłości – i na wojnie – wszystkie chwyty są dozwolone. Szczególnie, jeżeli toczy się gra o serca widzów i reklamodawców.

Źródła:
http://www.satkurier.pl/news/107861/love-grabca-wstrzymal-emisje.html
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/szef-coralcove-tylko-nasz-kanal-love-nadaje-legalnie
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kanal-love-zniknal-z-cyfrowego-polsatu-dlaczego
http://satkurier.pl/news/82346/wedding-tv-z-nowych-parametrow-i-w-dwoch-wersjach.html
http://www.press.pl/tresc/31473,kanal-wedding-tv-zmieni-nazwe-na-love

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza