czwartek, 12 października 2017

Archiwizja: jak to w TVN-ie drzewiej bywało

Dzisiaj powrócimy jeszcze na chwilę do październikowego solenizanta, czyli TVN-u. Początki stacji to także początki rozpowszechniania się Internetu w Polsce. Dźwięk łączenia się modemu z siecią na zawsze pozostanie w pamięci wielu osób. W takich okolicznościach wykuwała się skarbnica wiedzy o TVN-ie, czyli strona internetowa www.tvn.pl.
Źródło: @jastv z serwisu Youtube
Kiedy powstała? Któż to wie. Niezastąpiona Wayback Machine pierwszy zrzut wykonała 11 listopada 1998 roku (jak patriotycznie!). Zbyt wielu rzeczy jednak tam nie uświadczymy, część rzeczy poznikało z serwerów internetowego archiwum. Wersje z 1999 czy 2000 roku zawierają dużo więcej informacji.
Strona www.tvn.pl pod koniec 1998 roku. Czarno to widzę

Co to jest tvn?

Koniec XX wieku to strony internetowe z tłami w postaci obrazka czy linkami do części serwisu w formie obrazka. Nie inaczej było w TVN-ie, jednak nie ten swojski klimat rodem z lekcji informatyki i „programowania” w HTML-u jest najciekawszy W tamtym czasie do Internetu wstawiano wszystko. Bez oglądania się na tak nieznaczące rzeczy, jak: styl tekstu, jakość zdjęć, profesjonalizm treści. 

Od razu wygląda to lepiej
Sekcja „co to jest tvn” (pisownia oryginalna) zawiera takie krótkie streszczenie, czym TVN jest.

Po raz pierwszy pojawiliśmy się w Państwa domach 3 października 1997r.
Jako pierwsza stacja telewizyjna w Polsce nadajemy program o charakterze zarazem ponadregionalnym, regionalnym i lokalnym.
24 godziny na dobę proponujemy Państwu ciekawe filmy, programy rozrywkowe, teleturnieje, informację, publicystykę i sport.
Taką wizję stacji stworzył jej twórca i prezes -Mariusz Walter, autor wielu popularnych programów telewizyjnych (m.in. Studia 2" - przeboju TVP lat 70-tych), menadżer, współwłaściciel spółki ITI - właściciela TVN.
Studio Faktów TVN
100 milionów dolarów! Polsat też lubił chwalić się kapitałem włożonym w nadawanie

Z problemami w kuluarach i optymizmem na zewnątrz

Problemem stacji z Wiertniczej… wróć, z Augustówka (to właśnie tam znajdowała się pierwsza siedziba TVN-u!) był zasięg, a wraz z nim niska oglądalność. W okolicach 2005 roku udało się wprowadzić na rynek reklamy pojęcie grupy komercyjnej, która ze względu na nadawanie stacji głównie w miastach częściej TVN oglądała. Wcześniej, bo pod koniec XX wieku radzono sobie za pomocą oglądalności w zasięgu. I tak pewnego kwietniowego dnia 1999 roku TVN mógł się chwalić 22% udziałem w rynku! Szok! Oczywiście to wynik tylko z terenów, na których stację można było odbierać. Jak wyglądał realnie udział w rynku?

Nasz program dociera do około połowy gospodarstw domowych. Mimo to już z końcem ubiegłego roku osiągnęliśmy pod względem oglądalności czwartą pozycję w Polsce. Z miesiąca na miesiąc jesteśmy coraz chętniej oglądani - w listopadzie osiągnęliśmy 7% udziału w rynku, a nasz program informacyjny "Fakty" miał 13,8%, czyli zdobył równie liczną widownię, jak główne wydanie "Panoramy".

Jolanta Konopka w studiu Faktów Południe
Opisy programów są równie stylowe. I bardzo długie. O Agencie rozpisali się na stronę formatu A4.

Zapraszamy na 10-odcinkowy program przygodowo - rozrywkowy, którego finał rozegra się 1 stycznia 2001r. W kolejne niedzielne wieczory o godzinie 18.00 widzowie tvn mogą wspólnie z dwunastoma śmiałkami wyruszyć na wielką wyprawę w nieznane. Jest to pierwszy w Polsce program z niezwykle ostatnio popularnego na świecie gatunku reality shows (program oparty na rzeczywistych wydarzeniach).

12 osób wyjeżdża na wyprawę w nieznane im miejsce. Cała dwunastka (6 kobiet i 6 mężczyzn) jest pod stałym nadzorem i obserwacją kamer telewizyjnych. Mają 21 dni na wspólne wykonanie wyznaczonych zadań. Każde zrealizowane zadanie to konkretne pieniądze na wspólnym koncie. Na sukces pracuje cały zespół. Ale uwaga - w grupie umieszczony został agent, który zrobi wszystko, aby utrudnić im wykonanie zadania. Oczywiście nikt nie wie kto jest agentem, tak więc czujność członków zespołu wystawiona jest na najwyższą próbę, nikomu nie można zaufać, nikogo nie można być pewnym w 100%.

Metryczki lepsze niż na Wikipedii

Nie ma telewizji bez gwiazd i także dla nich znalazło się miejsce. Obecnie całą robotę wykonują portale plotkarskie, kiedyś trzeba było sobie radzić inaczej. W jaki sposób? Metryczkami!

Joanna Arciuch (koniec 1998 roku)
Rodzina: mąż Bartek Lewicki, córki-bliźniaczki: Ola (Olga, nie Aleksandra) i Magdalena
Życiowy sukces: urodziny córek
Życiowa porażka: mam nadzieję, że nigdy jej nie doświadczę
Plany na przyszłość: porządnie się wyspać
Życiowe credo: żyć tak, by nie krzywdzić innych
Wzór i autorytet: cenię wiele osób, ale nie mam takiej, którą stawiam sobie za wzór
Ideał mężczyzny (kobiety): mój mąż (cóż innego mogę odpowiedzieć...)
Sympatie polityczne: pracuję w dziale informacji – wolę się nie określać. Choć oczywiście głosuję – od ’89 roku ciągle na tą samą partię (nie powiem, ciekawe – przyp.)
Antypatie polityczne: wszelkie skrajności – prócz Janusza Korwin-Mikkego
Najwybitniejszy polityk ostatniego wieku: było ich co najmniej kilku
Ulubiony pisarz lub książka: M.Bułhakow “Mistrz i Małgorzata”, E.Segal “Doktorzy”
Ulubiony reżyser, (film): “Niebieski” Kieślowskiego, “Zostawić Las Vegas”
Ulubiony aktor, piosenkarz: Jack Nicholson
Ulubiony kompozytor, malarz: Pat Metheny, Zbigniew Preisner
Sposób spędzania wolnego czasu: wolnego czego? Kiedy nie pracuję – zajmuję się dziećmi i domem
Hobby: czytanie książek, ostatnio zaniedbane
Uprawiany sport: bardzo lubię pływać, choć robię to tylko na urlopie
Upodobania kulinarne: lubię ryby, truskawki i kawę mrożoną
Posiadany samochód: Seat Cordoba Vario
Kim chciałbym być, gdybym nie był tym, kim jestem: zawsze chciałam być dziennikarką, ale chciałabym umieć skomponować symfonię
Katarzyna Trzaskalska (obecnie TVP) - na zdjęciu ok. 2000 roku w TVN-ie
Tomasz Zubilewicz (koniec 1998 roku)
Urodzony z pewnością. To jeden z bardziej szczęśliwych dni w moim życiu. Szkoda tylko, że nic z tamtego dnia nie pamiętam. Tego samego dnia, tyle że kilkanaście lat wcześniej, urodził się Włodzimierz Lubański. Być może stąd właśnie mam słabość do piłki nożnej. Doszukując się analogii w życiu innych sławnych ludzi, stwierdziłem, że pierwszą pracą znanego muzyka Stinga (właściwie Gordona Matthew Sumnera) była praca w charakterze nauczyciela. Sting przepracował tylko dwa lata, ja mam za sobą już 10 lat pracy.
Ulubionym moim zajęciem jest słuchanie muzyki. Boleję nad tym, że nie starcza mi czasu, aby wybrać się z żoną do Filharmonii lub na koncert rockowy.
Na koniec chcę pozdrowić wszystkich czytających ten właśnie tekst
(i ja pozdrawiam - przyp.), a szczególnie tych, których kiedyś miałem przyjemność poznania.

Nareszcie w Wizji TV!


Jak przystało na stację z wielkim budżetem i nie tak wielkim zasięgiem, każda wiadomość o pojawieniu się w kablówce/na satelicie zasługiwała na uwagę. TVN nadawał w telewizji satelitarnej analogowo, był także m.in. na platformie cyfrowej Wizja TV.

Ulica Augustówka 3 w Warszawie - pierwsza siedziba stacji
19 marca 1999 r. do kanałów Wizji TV - pierwszej w Polsce satelitarnej telewizji cyfrowej - dołączył tvn. Jest dostępny abonentom Wizji TV bez dodatkowych opłat. tvn jest pierwszą koncesjonowaną polską telewizją, której program znalazł się w ofercie Wizji TV.

Od 19 marca 1999 r. polscy widzowie, którzy nie mieli do tej pory możliwości oglądania programu tvn drogą naziemną i kablową, mogą go odbierać za pośrednictwem Wizji TV. Dzięki cyfrowym dekoderom instalowanym u indywidualnych odbiorców Wizji TV gwarantowana jest doskonała jakość obrazu i dźwięku. Program tvn jest dostępny bezpłatnie dla widzów Wizji TV. tvn jest pierwszą koncesjonowaną w Polsce stacją, która jest dostępna dla widzów Wizji TV odbierających programy z satelity Astra.
Firmowy kalendarz TVN-u z 2000 roku: kwiecień z Martyną Wojciechowską
Cechą wspólną nie tylko stron internetowych sprzed 20 lat, ale także samych stacji telewizyjnych z tego okresu, jest niskie zblazowanie. Język tekstów jest prosty, zdjęcia czasami amatorskie, dystans pomiędzy widzem a nadawcą wydaje się mniejszy. Taki urok lekkiej amatorski i – w przypadku TVN-u – młodego zespołu świeżo po starcie.
Jolanta Konopka prywatnie. Tak, takie zdjęcia można było znaleźć na www.tvn.pl

Być może taka nostalgia wynika także z osobistego stosunku do stacji. W końcu wtedy dorastałem, a dzieciństwo wspomina się raczej pozytywnie.
Kreskówki z Bajkowego kina urozmaicały ofertę dla dzieci "z naziemnej telewizji"

Na zawsze we wspomnieniach


Świetną sprawą są takie miejsca, jak Wayback Machine. Umożliwiają odtworzenie przeszłości w mniej więcej takiej postaci, w jakiej ona przebiegała w swoich czasach. Czasami te zderzenie z nostalgią bywa brutalne, w tym przypadku - pokazuje, jak długą drogę przeszedł TVN od startu do czasów współczesnych. Coś na pewno zatracił, ale swąd amatorki i początków prędzej czy później uchodzi.
Jeden z najlepszych w internecie screenów z czołówki Pogody po Faktach
Jeszcze w październiku czekają nas dwie telewizyjne rocznice. Jedna okrągła i dosyć oczywista, druga równie okrągła i coraz bardziej zapomniana. Obie oczywiście znajdą swoje miejsce na tym blogu 😀

Wszystkie grafiki i teksty zostały wykorzystane na prawach cytatu, a ich źródłem jest - o ile nie wspomniano inaczej - strona www.tvn.pl z serwisu Wayback Machine.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza