sobota, 12 sierpnia 2017

Wielki test prognoz pogody

Ostatnie dni w Polsce upłynęły przede wszystkim pod znakiem groźnych burz z intensywnym deszczem, silnym wiatrem i opadem gradu. Jest to jedna z cech naszego klimatu: latem dociera do nas ciepłe i wilgotne powietrze, w którym powstają burze.
Spędzając czas na urlopie czy w pracy chcemy wiedzieć, jaka będzie pogoda. Najczęściej ciekawi na aura dnia jutrzejszego: czy będzie padać, czy trzeba będzie włożyć na siebie kurtkę. Tych informacji szukamy w prognozach pogody. Tylko która jest najlepsza? Czy najlepsze dane znajdziemy w telewizji, a może w Internecie?

Przebieg badania 🌈


Przez pierwsze siedem dni sierpnia notowałem prognozy pogody na następny dzień w trzech stacjach telewizyjnych (Polsat – zbieżne z portalem twojapogoda.pl, TVP, TVN), trzech portalach (Onet, Wirtualna Polska, Interia) oraz dwóch modelach meteorologicznych (UMmeteo.pl, EMSmeteoprognoza.pl) dla trzech miast: Krakowa, Poznania i Warszawy. Każda prognoza została porównana z danymi ze stacji meteorologicznych (ogimet.com, źródło danych: IMGW).

Brałem pod uwagę wysokość temperatury maksymalnej w ciągu dnia, zachmurzenie (np. jeżeli rano było duże, a popołudniu małe, to w całym dniu uznałem je za umiarkowane) oraz zjawiska (deszcz, burza).

Jeżeli jesteś ciekawy porównania telewizyjnych prognoz pogody w warunkach zimowych, zajrzyj tutaj.

Wyniki ⛅


Dane w postaci surowej przedstawiam poniżej.
Wykresy temperatury:

Wartości odchylenia standardowego temperatury z prognoz porównanej z temperaturą rzeczywistą. Im wyższa liczba, tym lepiej sprawdziła się prognoza:
Policzyłem także sprawdzalność prognoz zachmurzenia i zjawisk pogodowych. Jeżeli się sprawdziła, dana strona/stacja otrzymywała 1 punkt. W każdej kategorii każda prognoza mogła zgarnąć maksymalnie 7 punktów.
Trzy wartości najwyższe w każdym z miast zaznaczono na zielono, wynik najgorszy na czerwono.

Kto wygrał, kto przegrał? ☂


Generalnie najrówniejsze i najlepiej sprawdzalne prognozy oferowały modele UM/meteo.pl i EMS/meteoprognoza.pl.

W starciu telewizji wygrała TVP, chociaż TVN nie ustępuje znacząco – w przeciwieństwie do słabszych prognoz Polsatu/twojapogoda.pl. Także zimą Polsat wypadł najgorzej, tak więc można uznać, że słoneczna telewizja odstaje od konkurencji z Wiertniczej i Woronicza.

Interia zaprezentowała się nieznacznie lepiej (w kategorii portali) od Onetu i Wirtualnej Polski i trochę gorzej od zwycięzców porównania.

Warto pamiętać, że to analiza tylko z siedmiu dni i trzech miast. Test mógłby być dogłębniejszy, ale cóż, nie można mieć wszystkiego 😉

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza