czwartek, 3 sierpnia 2017

Forum TVP - relikt dawnych lat

Niełatwo poczuć się staro, widząc portale społecznościowe. Łatwość wyrażenia opinii pod swoim nazwiskiem na jakikolwiek temat (także telewizyjny) jest niesamowitą sprawą. "Za moich czasów", 10-15 lat temu, o mediach można było pogadać w komentarzach na Onecie (pozdrawiam Jasia Śmietanę! 😃 ).

Albo na forach dyskusyjnych.

Fanów telewizji zrzeszały przeróżne Medialinki, Satnewsy, Satkuriery. Telewizja Polska także miała swoje forum dyskusyjne. Ciężlo o lepszą definicję reliktu przeszłości, jak właśnie te konkretne forum.

Nie tylko o TVP


Swój bieg w historii zaczęło pradopodobnie w 2005 roku pod niezmienionym do dzisiaj adresem forum.tvp.pl. Dyskutowano w nim głównie o przeróżnych audycjach emitowanych na antenach Telewizji Polskiej. Wydaje mi się, ale na początku rejestracja nie była niezbędna do udzielania się w wątkach. Z czasem wprowadzono obowiązek posiadania własnego konta w serwisie.
Tak wyglądało forum TVP w 2007 roku (źródło: Internet Archive)
Z forum musiało korzystać całkiem dużo osób w przeszłości. Z łatwością w serwisie Internet Archive można znaleźć liczne tematy z kilkudziesięcioma komentarzami.

Do jakości dyskusji podchodzono – nazwijmy to tak – z przymrużeniem oka. Jacyś moderatorzy pracować musieli, chociaż zastanawia dosyć duża liczba wątków spamerskich. Nawet jeżeli istnieli, to nie było niczym dziwnym zauważyć tematy o biciu dzieci przemieszane z fafnastymi wspominkami Dragon Balla. Serio, anime w okolicach 2007-2008 roku przefruwały przez fora dyskusyjne niczym Concorde.
Dragon Ball, telegazeta, para po ślubie - wszystko w dziale "Widzowie o TVP"

Pacjent żyje, ale na kroplówce


Obecnie forum TVP (te prawdziwe, bo istnieje jeszcze tvpforum – pozdrawiam!) jest półżywe. Nie powinno to dziwić, wszak teraz widzowie maltretują stacje o emisje Dragon Balla czy czegokolwiek innego na Facebooku. Aktywność w niektórych działach jest wręcz porażająco niska.
Tak wygląda ostatni wątek w dziale Wiadomości. Widzowie są trochę mało rozmowni...
Trzeba jednak oddać, że wątki serialowe (oraz – co zaskakujące – temat o Jednym z Dziesięciu) nadal cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem forumowiczów.

Problemem takich forów podpiętych pod stacje telewizyjne był niski poziom dyskusji. Albo tematów nie moderowano, albo ograniczano się do usuwania spamu. Co dziwi, bo ewidentne obelgi kierowane pod adresem stacji gładko przechodziły. Poza tym niska liczba użytkowników w późniejszym czasie zabijała rozmowę. Część osób być może raziło to, że na forum TVP... nie wypowiada się nikt z TVP! Szok!
Czy tylko mnie coś w stopce forum nie pasuje?
Telewizja Polska nie była jedyną spółką medialną chcąca zapewnić widzom platformę do rozmów (taaa, na pewno). TVN także posiadał (i posiada do teraz) swoje forum, chociaż z poziomu portalu tvn.pl ciężko je znaleźć.
Ktoś musi uwielbiać Harrego Pottera

Przyszłość wydaje się nieunikniona


Nie oszukujmy się, telewizyjne fora dyskusyjne nie pełnią swojej funkcji. Ani nie są telewizyjne (dużo spamu), ani dyskusyjne (mało kto na nie wchodzi). Czas zgasić światło. Dlaczego ani TVP, ani TVN tego nie robi? Może ktoś zapomniał o zalegających na serwerach forach? 😉 Może warto trzymać taki wentyl bezpieczeńśtwa dla 10 spamerów (i garstki ludzi rozmawiających o Jednym z Dziesięciu)?

1 komentarz:

 1. Polsat miał też swoje forum w latach 2001-2004, potem też było (ale już zintegrowane z portalem) do 2008-2009, potem - jak feniks z popiołów - ożyło to stare, aż zdechło całkowicie (ten return/mirror pamiętam z 2010, ale potem - chyba w 2011 - już nie mogłem znaleźć).
  Puls też miało, ale to za czasów kilku nadajników naziemnych (po Niepokalanowie), konkretniej tuż przed bankructwem i chyba w czasie bycia częścią imperium Solorza.
  TVN dzisiaj NIE MA forum - to, co widać dziś (?), to jest taki czat/shoutbox, nie forum. Tutaj chyba zgasło z nową wersją strony kilka lat temu.
  TVP - mam nawet konto, ale dzisiaj to forum zdążyli już ukryć (tzn. wywalić linka z głównej), więc mogli zapomnieć...
  Co do forów: zdecydowanie wolę fora do rozmów o telewizji. Faktycznie, może i archaiczne, ale mniej niż FB, który wybił się tylko dlatego, że Nasza-Klasa nie zrobiła pola dla kont oficjalnych (potem - z niewiadomych przyczyn - konta przełączyli na grupy), oraz też z powodu ucieczki związanej z regulaminem (czerwiec 2010) i też odcięciem się od Januszy i Grażyn. Mam nadzieję, że FB jeszcze marniej skończy niż NK i część for...

  OdpowiedzUsuń