piątek, 14 lipca 2017

Niedaleko pada Solorz-Żak od Wrocławia


20 lipca we Wrocławiu rozpoczną się Światowe Igrzyska Sportowe The World Games. Niedawno dowiedzieliśmy się, że niektóre dyscypliny będą transmitowane na różnych antenach Telewizji Polsat. Ale to nie jedyny związek Zygmunta Solorza-Żaka z tym pięknym nadodrzańskim miastem 😉
Źródło: Tomasz Stańczak/Agencja Gazeta
Zanim stał się właścicielem koncernu medialnego, zajmował się szeroko rozumianym handlem. Żeby nie wchodzić w detale – w 1988 roku założył spółkę Solpol zajmującą się importem towarów z Zachodu. Siedzibą przedsiębiorstwa był Wrocław.

To stolica Śląska stała się także miejscem pierwszej inwestycji budowlanej. Spółka Solpol w 1991 roku kupiła grunt przy ulicy Świdnickiej i 6 grudnia 1993 roku oddała do użytku dom towarowy pod jakże kreatywną nazwą Solpol.
Dawny dom towarowy Solpol we Wrocławiu. Autor: Volens nolens kraplak
W tamtym czasie Solorz-Żak nie był już zwyczajnym przedsiębiorcą. W 1992 roku nabył on gazetę Kurier Polski. Planował też start telewizji lokalnej we Wrocławiu, ale – jak sam mówił – nie chciał rozpoczynać nielegalnej emisji. Ówcześnie nadawała już tam Prywatna Telewizja Echo (która lada moment dołączy do sieci Polonia 1), ale działała na pograniczu prawa i bezprawia.

Telewizja Solorza startuje w 1992 roku pod kolejną kreatywną nazwą Polsat. Nie miała ona dużych związków z Wrocławiem. Za to w 1998 zaczyna się budowa kolejnego wrocławskiego domu towarowego: Solpolu II.

Mniej więcej w tym czasie zaczyna się współpraca Polsatu z ATM Grupą, wrocławskim producentem telewizyjnym. Duża część programów (Dwa Światy, Życiowa Szansa, Zerwane Więzi, niezliczone seriale...) jest owocem właśnie tego przedsiębiorstwa.

W tym miejscu warto wspomnieć o Świecie według Kiepskich. Został on dosyć luźno osadzony we wrocławskich realiach – o ile ul. Ćwiartki 3/4 nie istnieje, o tyle kamienica, w której kręcono pierwsze odcinki, stoi przy Podwalu 67. Solorz-Żak ponadto słynie z recyklingu. Wnętrza opustoszałego w tamtym czasie Solpolu stały się studiem dla reality show Bar.
Autor: Grzegorz Gołębiowski
Wracając do Solpolu: spółka Solpol planowała jego wyburzenie w celu budowy nowego obiektu, ale nie zostało to zrealizowane. Z drugiej strony – społecznicy chcieli wpisania domu towarowego na listę zabytków jako cenny przykład postmodernizmu – równie bezskutecznie.

Współcześnie do grona produkcji realizowanych we Wrocławiu dołączyła Pierwsza Miłość i – chociaż jest to ukrywane – cała masa paradokumentów. Firma je produkująca (Tako Media) także ma swoją siedzibę we Wrocławiu.

Solorz-Żak zainwestował także w piłkę nożną i stał się większościowym udziałowcem Śląska Wrocław. Inwestycja nie zakończyła się sukcesem i po paru latach wycofał się z niej. W tym samym czasie przy Stadionie Miejskim we Wrocławiu planował budowę centrum handlowego, ale ta inwestycja także nie została zrealizowana. Solorz-Żak przyjął za to 18 milionów złotych od miasta za to, że rozpoczął przygotowania do budowy i wykopał dziurę pod fundamenty.

Obecność Wrocławia w biznesach Solorza-Żaka i w samym Polsacie jest mniej więcej tak silna, jak w przeszłości obecność Krakowa w różnych produkcjach Grupy TVN. O tym, że twórca Polsatu jest nie tylko filantropem, ale także ciepło patrzy na swoje pochodzenie i miejsce inwestowania, niech świadczy np. to, w jaki sposób produkowano programy disco polo. Zajmowała się tym (i częściowo robi to do dzisiaj) spółka Goliat, której właścicielem jest brat, Zbigniew Krok. A ma ona swoją siedzibę w Radomiu, mieście pochodzenia Solorza-Żaka.

Źródła:
Europa na Świdnickiej, Wieczór Wrocławia, 1993
Telewizja satelitarna Pol Sat, Rzeczpospolita, 1993
Kariera Zygmunta Solorza, Duży Format, 2001
18 mln zł już na koncie Solorza-Żaka. Prezydent Wrocławia ma pomysł na "dziurę" przy stadionie, wp.pl, 2014

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza