poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Dlaczego warto się zainteresować Krainą Grzybów?

Wczoraj została (prawdopodobnie) zakończona jedna z najambitniejszych polskich creepypast (fikcyjnych, dziwnych historii). Na uruchomionym 3,5 roku temu w serwisie YouTube kanale "KrainaGrzybowTV" 9 kwietnia pojawił się materiał podsumowujący niejako ten projekt.
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QVwlLMSgcfo
Kraina Grzybów to pewne miejsce stylizowane na lata 90. XX wieku. Możemy je poznać dzięki tajemniczej stacji Kraina Grzybów TV. Posiadała ramówkę (której lwią część stanowiły powtórki), jej program był nawet zamieszczony w nieistniejącym czasopiśmie telewizyjnym. Główną audycję stanowiły Poradniki Uśmiechu – krótkie audycje utrzymane w duchu telewizji tamtych lat, a opowiadające historię Agatki. Od jakości przypominającej domowe nagrania z kaset VHS aż po jingle reklamowe – całość przesiąknięta była nostalgią i charakterystycznym, nieco kiczowatym klimatem.
Jak przystało na stację telewizyjną - najważniejsze pozycje lądują w prime-time
Źródło: https://www.facebook.com/krainagrzybowtv/
Treść umieszczana na Youtubowym kanale była... cóż, nie do opisania. Kraina Grzybów to bardzo dziwne i abstrakcyjne miejsce. Wydarzenia zawarte w poszczególnych filmach nie mają sensu przy dosłownym ich odbiorze, a uniwersalny i jedyny poprawny schemat interpretacyjny nie istnieje. Wiadomo, że wykorzystano fragmenty programów dotyczących obrony cywilnej czy... zagrożenia i ochrony przed atakiem atomowym. Nie muszę chyba wspominać, że seans wywołuje różne odczucia i nie można przejść obojętnie obok Krainy Grzybów?

Poza mnogością możliwości interpretacji urzekło mnie odtworzenie klimatu telewizji sprzed ponad dwudziestu lat. Twórcy kanału KrainaGrzybowTV dużo serca włożyli nie tylko w kreację zdarzeń czy autorską muzykę, ale także w bardziej telewizyjną część... tego czegoś. Na przykład w jednym z filmów pada sugestia, że Kraina Grzybów TV jest stacją piracką. Wrzucony wczoraj materiał podsumowujący kanał jest datowany na 21 września 1994 roku. Bardziej dociekliwi wiedzą, że właśnie tego dnia nastąpiło wyłączenie części nadajników Polonii 1, stacji nadawanej nielegalnie. A to nie jedyne mniej lub bardziej oczywiste ucharakteryzowanie zlepku różnych materiałów w coś, co może sprawiać wrażenie audycji znalezionych przez kogoś na strychu i wrzuconych na YouTube. Tak, jak wiele osób dzieliło się nagraniami z prawdziwych stacji.
Czas na reklamę
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=v0g5QbWTkLo
A co, jeżeli jednak tak nie było? Kraina Grzybów owiana jest całą masą tajemnic. Nie poznaliśmy dotychczas odpowiedzi na pytania zadawane przez wielu fanów: skąd się wziął pomysł? Czy pracy przyświecał jakiś cel? Być może tych wyjaśnień nie poznamy nigdy.

Nie marnowałbym czasu na ten tekst, gdybym nie był jakoś związany z Poradnikami Uśmiechu. Od samego początku jestem widzem tego kanału. Estetyka filmów, muzyka czy (bez)sensowność treści sprawiły, że sam swego czasu wpadłem w wir doszukiwania się głębszego sensu. Obejrzałem nawet część programów ochrony cywilnej z lat 50. i 60., upiorne widowisko :D Twórcy przez 3,5 roku byli w stanie rozbudzać ciekawość czymś, czego w polskim internecie raczej się często nie spotyka. Z mojej strony – czapki z głów!

Jak już wspomniałem: zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi produkcjami. Można to zrobić przechodząc na oficjalny kanał w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/user/krainagrzybowtv/ .

Może i wy odnajdziecie swoje grzybowe światło?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza